18 kwi Windykacja zagraniczna – co trzeba wiedzieć?
Kontakty z zagranicznymi kontrahentami mogą być dla firmy bardzo opłacalne, gdyż firmy z zagranicy są gotowe więcej zapłacić za produkty i usługi, dlatego że za granicą ogólnie ceny różnych towarów i usług są wyższe i mimo że w Polsce może kupić je taniej, to polskie firmy i tak zarabiają, dlatego że na własnym rynku musiałyby takie produkty lub usługi sprzedać w niższych cenach.
Problemem mogą być jednak nieterminowe płatności lub w ogóle brak płatności. Kiedy taka sytuacja ma miejsce, firma powinna kontaktować się z swoim dłużnikiem i spróbować wymusić na nim uregulowanie płatności. Kiedy to nie będzie możliwe, konieczna stanie się windykacja zagraniczna, czyli polecenie ściągnięcia należności wykwalifikowanej firmie zajmującej się odzyskiwaniem długów.
Jak odbywa się windykacja zagraniczna?
Klienci zwykle nie interesują się tym, jak w zasadzie przebiega windykacja. Dla nich najważniejszy jest efekt, czyli możliwość odzyskania całego długu lub przynajmniej znacznej jego części. Zwykle klienci firm windykacyjnych nie zagłębiając się w tajniki pracy swoich kontrahentów, ale niektórzy chcą wiedzieć, jak odzyskiwany jest ich dług. Przede wszystkim firma windykacyjna wykonuje research w związku z dłużnikiem i sprawdza go. Następnie stara się skontaktować z dłużnikiem i przedstawić profesjonalnie sytuację oraz poinformować o obowiązywaniu długu i o wysokości tego długu, a następnie negocjować warunki spłaty zadłużenia. To od działania firmy windykacyjnej zależy, czy dług będzie spłacony i kiedy będzie spłacony. Windykatorzy często godzą się na ratalną spłatę długu, a kiedy nie ma to miejsca, informują o nieskuteczności działań i konieczności wytoczenia pozwu sądowego. Windykacja zagraniczna jest ogólnie trudniejsza niż na terenie tego samego kraju, bo w grę wchodzą inne zasady prawne i trudność w kontakcie z dłużnikiem. Nie oznacza to jednak, że nie jest skuteczna.
Sorry, the comment form is closed at this time.