Umywalka łazienkowa. Ładna czy praktyczna? - DomatPLUS
16925
post-template-default,single,single-post,postid-16925,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-37
 

Umywalka łazienkowa. Ładna czy praktyczna?

Umywalka łazienkowa. Ładna czy praktyczna?

W gruncie rzeczy najlepiej nie dokonywać wyboru pomiędzy ładną umywalką, a praktycznym modelem. Dobrze jest wybrać taki produkt, który będzie łączył w sobie obie te cechy. Niemniej jednak gdyby dawać którejś z nich pierwszeństwo, to umywalka zdecydowanie powinna być funkcjonalna. Istotne są również materiały z których została wykonana, ogólna trwałość, rozmiar oraz estetyka wykonania.

Jakie cechy świadczą o funkcjonalności umywalki?

Jeśli chcemy, aby umywalka była naprawdę praktyczna, warto dobrze zastanowić się nad jej rozmiarem. Większość domowników wychodzi do pracy czy też do szkoły o podobnych porach. Wszelkie przygotowania dzieją się zatem w tym samym momencie, a najbardziej eksploatowanym pomieszczeniem jest łazienka. Duże umywalki, a szczególnie podwójne, pomagają większej liczbie osób uporać się z poranną toaletą. Warto zatem wybierać maksymalnie duży rozmiar umywalki. W standardowych łazienkach szerokość umywalki powinna mieścić się w granicy 45-60 cm, a jej głębokość 25-56 cm. W dużych łazienkach gdzie jest większe pole do popisu, szerokość może mieć od 100 do 150 cm.

O funkcjonalności umywalki decyduje również jej rodzaj. Obecnie największą popularnością cieszą się umywalki ceramiczne i to z kilku powodów. Mają one korzystne ceny, są bardzo estetyczne i odporne na zarysowania. Nawet po dłuższym czasie użytkowania mogą wciąż wyglądać naprawdę dobrze, co zdecydowanie wpływa na ich powszechność w domach. Ceramika jest również wytrzymała i nawet niektóre uszkodzenia mechaniczne, nie są w stanie naruszyć jej struktury.

Umywalki mogą być również bardziej lub też mniej praktyczne, jeśli weźmiemy pod uwagę ich umiejscowienie. Niegdyś korzystano jedynie z umywalek wpuszczanych w blat. Dziś natomiast coraz więcej osób decyduje się na umywalki nablatowe. Jakie są plusy ich posiadania? Przede wszystkim montując je mamy zdecydowanie więcej miejsca na kosmetyki czy też środki czystości, na które normalnie nie byłoby przestrzeni w szafce. Poza tym takie umywalki są łatwiejsze do utrzymania w nienagannej czystości, ponieważ wokół misy nie ma płaskich powierzchni, w których osadzałaby się woda oraz osad z mydła.

Które z umywalek łazienkowych są najmodniejsze?

Umywalka łazienkowa to nie tylko kwestie praktyczne, ale oczywiście i estetyczne. Dziś wybierając taki element do swojego wnętrza można skorzystać z różnych opcji i kierować się współczesnymi trendami. Na rynku do wyboru jest coraz więcej kształtów umywalek, a wśród nich te tradycyjne, kwadratowe, koliste czy też prostokątne, pasujące do każdego rodzaju wnętrza.

Estetka umywalki to nie tylko ona sama w sobie, ale również jej dopasowanie do pozostałego wyposażenia. Umywalka zawsze powinna być dobrze dopasowana do szafki łazienkowej oraz lustra, a więcej elementów znajdujących się najbliżej niej. Poza tym warto rozsądnie wybrać również armaturę. Plusem na pewno będzie skorzystanie w tym przypadku z nowoczesnych rozwiązań, przykładowo bateria umożliwiająca regulację temperatury czy też kontrolująca zużycie wody. Klasycznym rozwiązaniem są oczywiście umywalki ceramiczne, które łatwo utrzymać w czystości. Są one również odporne na zarysowania i stanowią świetną bazę do każdej łazienki. Jednak urządzając łazienkę, nie warto zawsze stawiać jedynie na bezpieczne opcje. Bardziej odważnym rozwiązaniem będzie z pewnością umywalka w bardzie nietuzinkowym kształcie, ale również i kolorze. Coraz częściej na rynku można spotkać umywalki w kolorze morskim, głębokiego granatu, zieleni, a także i czerni. Umywalki mające czarną barwę są nieco trudniejsze w utrzymaniu czystości, ale przy dobrych nawykach mogą się one naprawdę bardzo dobrze sprawdzać.

Niestandardowym rozwiązaniem i bez wątpienia przykuwającym uwagę, będzie umywalka z jakiegoś mniej powszechnego materiału. Może być to między innymi kamień, szkło hartowane czy też stal szlachetna. W tym przypadku jednak należy liczyć się z tym, że są one zdecydowanie droższe.

Designerska umywalka to niekoniecznie rozwiązanie, które będzie również niepraktyczne. Każdy kształt umywalki przy odpowiedniej jej głębokości, może okazać się funkcjonalny i cieszyć oko. Niemniej jednak warto zawsze stawiać na zaokrąglone ranty, które uniemożliwiają rozchlapywanie się wody i są wygodniejsze w użytkowaniu. Natomiast nietuzinkowy kolor to wybór, który może wpłynąć na ożywienie stonowanego pomieszczenia.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.