Jak przeprowadzić konserwację kotła na paliwo stałe po sezonie? - DomatPLUS
16718
post-template-default,single,single-post,postid-16718,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-37
 

Jak przeprowadzić konserwację kotła na paliwo stałe po sezonie?

Jak przeprowadzić konserwację kotła na paliwo stałe po sezonie?

Kotły na paliwo stałe są ciągle najbardziej popularnym sposobem ogrzewania domu. Rozwój technologiczny sprawił jednak, że współczesne piece na ekogroszek lub pellet znacznie różnią się od pamiętnych kopciuchów.

Dzisiaj, kotłownia na paliwo stałe (sprawdź nowoczesne kotły Defro) jest utożsamiana nie tylko z wysoką sprawnością ale również z ekologią, co było niemożliwe jeszcze kilka lat temu. Czemu zawdzięczamy taką transformację kotłów na paliwo stałe? Głównym czynnikiem determinującym ekologiczność kotłów jest certyfikat Ecodesign. Narzuca on restrykcyjne normy emisyjne oraz sprawnościowe. Dzięki temu, mamy pewność, że wybierając kocioł na paliwo stałe z certyfikatem Ecodesign nasz dom będzie ogrzewany w ekonomiczny i ekologiczny sposób. Jednak aby w pełni korzystać z zalet nowoczesnych kotłów na paliwo stałe, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dotyczą one nie tylko samej eksploatacji ale również wszelkich czynności poeksploatacyjnych, takich jak serwis i konserwacja. Niektóre z nich wymagają zaawansowanej wiedzy i doświadczenia, ale takie czynności jak posezonowa konserwacja, można wykonać samemu. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, w jaki sposób zadbać o swój kocioł 5 klasy na paliwo stałe po sezonie grzewczym, tak aby cieszyć się jego pełną wydajnością kolejnej zimy.

Czyszczenie kotła po sezonie

Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie kotła z resztek paliwa. Na początku należy wybrać popiół z komory spalania. Do czyszczenia wewnątrz ścianek kotła warto użyć drucianej szczotki lub pogrzebacza. Nie można zapominać o czyszczeniu kanałów konwekcyjnych oraz regularnym oczyszczaniu otworów służących do dystrybucji powietrza. Nowoczesne kotły na ekogroszek lub pellet są wyposażone w otwory wyczystne ułatwiające proces. Do czyszczenia kotła z zewnątrz należy używać środków dedykowanych do materiału, z którego wykonano obudowę urządzenia.

Konserwacja poszczególnych elementów wyposażenia kotła

Trzeba pamiętać również o takich prostych kwestiach jak usunięcie resztek paliwa i kurzu ze zbiornika. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku elementów posuwowych podajnika. W taki sposób możemy przy okazji dokonać oględzin stanu technicznego podajnika. Warto odłączyć motoreduktor od podajnika i oczyścić połączenie (w razie konieczności wymienić uszczelkę typu o-ring). Nie należy wykorzystywać rozpuszczalników, gdyż mogą poważnie uszkodzić pierścienie uszczelniające i uszczelki. Prowadząc konserwację poszczególnych elementów, należy pamiętać o oczyszczeniu wyczystki komina, w której gromadzą się produkty spalania a także połączenie kotła na pellet (np. Defro) lub ekogroszek z przewodem kominowym.

Podczas przeprowadzania konserwacji, zwróćmy uwagę na stan wirnika wentylatora. Do jego oczyszczania możemy użyć odkurzacza, pędzla lub sprężonego powietrza. Zaleca się by podczas czyszczenia dmuchawy pieca dokonać demontażu rusztu palnika. Po wykonaniu czynności konserwacyjnych możemy go ponownie osadzić przy użyciu masy uszczelniającej dedykowanej do urządzeń grzewczych.

Przeprowadzenie tak prostych prac wymiernie zmniejsza ryzyko uszkodzenia kotła w okresie grzewczym. Ponadto, wpływają one pozytywnie na sprawność urządzenia i w konsekwencji na koszty ogrzewania budynku.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.