29 maj Co postawić na wakacyjnej działce? Domek holenderski, przyczepa campingowa a może nowoczesna jurta?
Rosnąca popularność krajowych miejscowości turystycznych sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na zakup lub dzierżawę gruntu, by postawić na nim swój własny domek letniskowy i zaoszczędzić na corocznym wynajmie. Na rynku znaleźć można wiele ciekawych rozwiązań, umożliwiających wejście w posiadanie tego typu miejsca noclegowego bez konieczności wydawania dużych kwot oraz bez potrzeby przechodzenia przez pożyczki i problematyczny proces budowy.
Jakie rozwiązania na noclegi sezonowe są najwygodniejsze?
Aktualnie najczęściej spotykanymi rozwiązaniami, umożliwiającymi prosty montaż i bezproblemowe korzystanie, są:
- Domki holenderskie,
- Przyczepy campingowe,
- Jurty.
Każde z tych rozwiązań nie wymaga zdobywania zezwolenia na budowę, a zapewnia komfortowy pobyt w rejonie turystycznym bez konieczności wynajmowania apartamentu, domku, czy pokoju hotelowego. Posiadają one swoje wady i zalety, dlatego też warto dokładnie przemyśleć wybór i dopasować go do swoich wymagań.
Dla kogo przeznaczone są domki holenderskie?
Największą popularnością od dłuższego czasu cieszą się domki letniskowe wykonane z domków holenderskich. Ich konstrukcja jest bardzo prosta i umożliwia szybkie przetransportowanie. Po dostarczeniu na miejsce, domki nie wymagają specjalnych zabiegów, by można było w nich wypoczywać. Podłączenie niezbędnych instalacji jest bardzo proste ze względu na przygotowanie uniwersalnych przyłączy.
Renomowanym dostawcą, który posiada w swojej ofercie to rozwiązanie, jest firma Domki holenderskie Mobilne Domki NS, mogąca dostarczyć zarówno domki holenderskie nowe, jak i używane, w rzadko spotykanych wariantach, w tym dodatkowo ocieplone wersje całoroczne. Możliwość korzystania z domków holenderskich przez cały rok jest ich niewątpliwą zaletą. Korzysta się z nich równie wygodnie, jak z klasycznych domków, ponieważ posiadają odrębne pomieszczenia i pełne zaplecze sanitarne.
Wadą tego rozwiązania jest podatność na korozję ze względu na słabą wentylację, wymagają więc regularnych przeglądów pod tym kątem.
Czy przyczepy campingowe są wygodne?
Wracającym do mody rozwiązaniem na własny lokal letniskowy jest własna przyczepa campingowa. Na rynku dostępne są przyczepy o różnych rozmiarach, wyposażone w stosowne pomieszczenia oraz podstawowe zaplecze sanitarne. Najmniejsze z nich oferują jedynie przestrzeń wypoczynkową, jednak najbardziej rozbudowane wyposażone są zarówno w pokój dzienny, sypialnie, jak i podstawową łazienkę. Każda przyczepa posiada możliwość podłączenia instalacji elektrycznej, jednak gorzej sprawa wygląda z kwestią kanalizacji, ponieważ wymaga ona dodatkowej obsługi.
Największą zaletą tego rozwiązania jest bardzo duża mobilność, zależnie od wielkości wymagająca jedynie auta z hakiem holowniczym oraz odpowiedniej kategorii prawo jazdy. Dodatkową zaletą jest możliwość postawienia jej nie tylko na własnym lub wydzierżawionym gruncie. Bez problemu znaleźć można specjalnie przygotowane pola campingowe, dysponujące przyłączami elektrycznymi i wydzielonymi strefami. Bardziej rozbudowane pola oferują nawet spore zaplecza sanitarne uwzględniające również prysznice.
Wadą przyczep campingowych jest mocno ograniczona przestrzeń wewnątrz oraz konieczność przechowywania ich w czasie, gdy nie są używane. Pozostawienie przyczepy w rejonie turystycznym nie jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ ze względu na swoją mobilność mogą zostać łatwo ukradzione. Najlepszym rozwiązaniem z tego powodu jest wynajem tylko na okres użytkowania.
Czym jest jurta i jak z niej korzystać?
Na polskim rynku zdecydowaną nowością i dużą ciekawostką, zyskującą na popularności, są jurty. Klasyczna jurta to namiot pokryty wojłokiem lub skórami. Pierwotnie używany był przez ludy mongolskie i tureckie, ponieważ stanowił formę przenośnych domów.
Jurty zbudowane są na planie koła, a składają się z drewnianego szkieletu, na który naciągane jest poszycie. Aktualnie tradycyjne skóry i wojłok zastępuje najczęściej gruba tkanina bawełniana, impregnowana przed wilgocią i grzybami. Zapewnia ona dużo lepsze warunki izolacyjne i zapobiega pojawianiu się pleśni w okresie jesiennym i zimowym. Jurta przez swój kształt zapewnia duża odporność na warunki atmosferyczne. W okresie letnim dolną część poszycia można podwinąć, zapewniając lepszy przewiew.
Można też śmiało zamieszkać w jurcie na okres zimowy. Wystarczy dołożyć dodatkową warstwę poszycia, a w środku ustawić piec. Nowoczesne jurty wyposażane są w podest izolujący od ziemi i często dzielone są w środku na poszczególne pomieszczenia. Standardem stają się rozwiązania zawierające również zaplecze sanitarne. Nie ma również problemu z podłączeniem instalacji elektrycznej.
Zaletą jurty jest możliwość jej składania poza sezonem. Złożona zajmuje niewiele miejsca. Jest to również rozwiązanie zdecydowanie najtańsze i zapewniające niesamowity klimat wypoczynku na łonie natury.
Sorry, the comment form is closed at this time.