24 sty Podstawowe informacje na temat korników i walki z nimi
Do grona szkodników leśnych i domowych z pewnością można zaliczyć korniki.
Są to niewielkie owady, które potrafią jednak sporo zniszczyć. Owady te pojawiają się bowiem w drewnie i powodują zniszczenie jego struktury. Ich naturalnym miejscem występowania są lasy, w których atakują najczęściej osłabione drzewa i powodują ich obumieranie. Należy jednak pamiętać, że korniki mogą również pojawić się w biurach, domach, mieszkaniach oraz innych wnętrzach, gdzie atakują meble i inne elementy wykonane z drewna. To właśnie dlatego bardzo dużą renomą cieszą się oferty firm, które zajmują się likwidacją korników.
Korniki i ich zwalczanie – co warto o tym wiedzieć?
Samce korników to owady, które zwykle tworzą komory godowe umiejscowione między korą, a drewnem albo w samej korze. Od komór godowych odchodzą chodniki drążone przez samice. Poza tym korniki tworzą w drewnie miejsca do składania jaj, a także chodniki, które są drążone przez larwy tych owadów. Głównym pożywieniem korników jest drewno albo specjalne grzyby, które są przez nie hodowane. Zarówno drążenie i spożywanie drewna, jak również hodowanie grzybów to czynniki, które powodują zniszczenie drewna. W związku z tym w przypadku wykrycia tych owadów w meblach i innych drewnianych elementach domowych, należy reagować szybko i stanowczo.
Zespoły profesjonalnych fachowców korzystają ze specjalnych preparatów, urządzeń oraz różnorodnych metod zwalczania korników. Trudno jest znaleźć jedną, uniwersalną, skuteczną metodę, ponieważ odmian korników jest bardzo wiele i różnią się od siebie wyglądem, miejscami lęgowymi, pożywieniem i zwyczajami bytowymi. To właśnie dlatego istotną sprawą jest ustalenie jaki gatunek kornika zaatakował drewno. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniej informacji możliwe jest dopasowanie metody walki do gatunku owada.
Ciężko jest dokładnie powiedzieć jak wygląda kornik domowy, ponieważ istnieje wiele odmian takich szkodliwych owadów. Najczęściej ich kształt jest walcowaty, a długość w zależności od gatunku sięga od 0,6 do nawet 13 mm. Zwykle korniki mają kolor brunatny, czarny albo szary. Skuteczna likwidacja problemu najczęściej wiąże się z wezwaniem fachowców, którzy wiedzą jak rozróżniać gatunki tych owadów oraz jak dopasować odpowiednie metody zarówno do gatunku korników jak również do rodzaju chronionego drewna.
Sorry, the comment form is closed at this time.