04 lis Jak rozpoznać problem z kominem?
Kominki cieszą się dużą popularnością i mimo stosowania systemów centralnego ogrzewania, są dalej chętnie stawiane. Związane jest to z walorami estetycznymi, ponieważ kominki potrafią całkowicie zmienić klimat pomieszczenia, a nawet podnoszą wartość nieruchomości. Korzystanie z kominków wymaga używania odpowiedniego materiału opałowego oraz regularnej konserwacji. Jakie problemy pojawiają się najczęściej i czym są spowodowane? Temat ten poruszamy w naszym artykule.
Co może być przyczyną braku ciągu?
Jednym z najczęściej spotykanych problemów podczas korzystania z kominka, jest brak ciągu. Objawia się on problemami z utrzymaniem ognia, zbieraniem się dymu wewnątrz kominka oraz wydostawanie się go do pomieszczenia. Na stronie firmy kominki MAT-KOM z Lublina dowiedzieć się możemy, że przyczyna braku ciągu najczęściej tkwi w kominie. Niezbędne takim przypadku jest skorzystanie z usług profesjonalistów, ponieważ konieczne może być wyczyszczenie komina ze zgromadzonej w nim sadzy, lub w gorszym przypadku, usunięcie powstałych nieszczelności, które również ograniczają znacząco ciąg.
Czemu zatyka się komin?
W niektórych przypadkach problem z brakiem ciągu powtarza się często i związany jest z zatykaniem się komina. Jeśli często trzeba wzywać kominiarza do oczyszczania go, warto sprawdzić, z jakiego powodu się on zatyka. Powodów może być kilka. Bardzo często jest to skutek korzystania z opału niewłaściwej jakości. Palenie mokrego lub mocno żywicznego drewna sprawia, że w kominie osadza się dużo więcej sadzy, niż w przypadku korzystania z drewna sezonowanego, przeznaczonego do użytku w kominkach. Innym powodem może być zbyt niski komin, który nie odprowadza spalin wystarczająco wysoko, przez co dym cofa się pod wpływem wiatru i również powoduje osadzanie się spalin w kominie. W drugim przypadku nie obejdzie się bez pomocy specjalisty.
Czy komin może się zapalić?
Bardzo poważnym problemem, który wynika z zaniedbania konserwacji, jest ryzyko zapalenia się komina. Spowodowane jest to kreozotem, czyli mieszaniną smoły i sadzy, która osadza się na ścianach komina. Mieszanina ta jest łatwopalna, więc gdy osad sięgnie bardzo nisko, powstaje ryzyko, że przeskakująca z paleniska iskra spowoduje zapłon. By tego uniknąć warto dbać o jakość wykorzystywanego materiału opałowego oraz regularne czyszczenie komina wykonywane przez specjalistę.
Kiedy komin może pękać?
Równie poważnym problemem mogą być pęknięcia komina. Sprawiają one, że ciąg się zmniejsza, konstrukcja staje się słabsza i rośnie ryzyko pożarowe. Pęknięcia są skutkiem zbyt wysokich temperatur panujących w kominie oraz gromadzenia się palnego osadu. Gdy pęknięcia już się pojawią, niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która je usunie. By uniknąć powstawania pęknięć należy dbać o regularne usuwanie osadu z komina oraz odpowiednie korzystanie z kominka. Zazwyczaj producent wkładu kominkowego jasno określa ile materiału opałowego może znajdować się wewnątrz oraz jak powinien on być spalany, by uniknąć zbyt wysokiej temperatury palenia.
Czemu warto korzystać z usług profesjonalistów?
Odpowiednio wykorzystywany kominek gwarantuje długie korzystanie z jego uroków, bez konieczności przeprowadzania kosztownych napraw. Z tego też powodu warto postawić na profesjonalne usług konserwacyjne i regularnie przeprowadzić przegląd oraz czyszczenie komina. Pozwoli to uniknąć wielu problemów i zapewni stałą wydajność, pozwalającą nawet na dogrzanie pomieszczenia w chłodniejsze dni, bez konieczności ogrzewania pozostałej części domu za pomocą centralnego ogrzewania.
Sorry, the comment form is closed at this time.