Listwy tynkarskie - Kiedy i po co się ich używa? - DomatPLUS
16788
post-template-default,single,single-post,postid-16788,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-37
 

Listwy tynkarskie – Kiedy i po co się ich używa?

Listwy tynkarskie – Kiedy i po co się ich używa?

Prace wykończeniowe, prowadzone na obiektach użytkowych, jak również mieszkalnych, wymagają zastosowania odpowiednich narzędzi, ale także elementów, które ułatwiają realizację poszczególnych etapów finalizacji obiektu. Istotne jest odpowiednie przygotowanie ścian i sufitów pod końcowe wykończenie, które obejmuje malowanie lub zastosowanie płytek lub innych materiałów. Surowe mury zostają otynkowane, najczęściej zaprawą cementowo – tynkową, która następnie jest gipsowana i pokryta gładzią. Bardzo ważne jest, aby na tym etapie prac wyprowadzić wszystkie płaszczyzny w sposób idealny. Jakość przeprowadzonych prac wykończeniowych rzutuje nie tylko na estetykę pomieszczeń, ale często również ich trwałość.

Listwy tynkarskie - Kiedy i po co się ich używa?

Listwy tynkarskie – zastosowanie

Prace tynkarskie przeprowadza się przy zastosowaniu masy gipsowej lub cementowo – wapiennej. Bez względu na jej rodzaj, trzeba mieć na uwadze doskonałe wyprowadzenie pionów, jak również właściwą obróbkę profili. Wszelkiego rodzaju ubytki w ścianie, czy nierówności będą widoczne po pomalowaniu pomieszczenia. Także położenie płytek jest o wiele trudniejsze, a często niemożliwe, jest w pierwszej kolejności ściana nie zostanie w odpowiedni sposób wygładzona. Dlatego tak ważnym elementem są listwy tynkarskie, które montuje się na ścianie, jak również suficie. Ułatwia to prowadzenie narzędzi przeznaczonych do wyrównywania, którym na wstępnym etapie jest specjalna listwa, którą prowadzi się po wcześniej zamontowanych na ścianie listwach tynkarskich. Przy jej pomocy zdejmuje się nadmiar materiału. Listwy tynkarskie wykorzystywane są przede wszystkim podczas nakładania tynków mokrych. Są także pomocne w trakcie zacierania ścian. Dzięki odpowiednio przeprowadzonym pracom widoczny czubek listwy zostaje zrównany z warstwą gipsu, dzięki czemu przestaje być widoczny po nałożeniu szpachli gipsowej.

Szeroki wybór asortymentu

Istnieje możliwość zakupu listew o zróżnicowanej szerokości jak również wysokości, co ułatwia ich dopasowanie do przewidywanej warstwy tynku, jak również przekłada się na efektywność pracy. Listwy tynkarskie wykonywane są z aluminium, stali lub PCV. Są to materiały, które zapewniają im wytrzymałość, dlatego listwy mogą na stałe tworzyć element konstrukcyjny budynku, jak również nie ma potrzeby ich późniejszego usuwania, co zaburzyłoby efekt pracy. Listwy tynkarskie nazywane są również prowadzącymi, ponieważ wytyczają pion ściany. Dlatego ich montażu należy dokonywać przy zastosowaniu poziomicy, co przekłada się na efekt końcowy.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.