13 mar Czy samodzielne pranie tapicerki meblowej jest skuteczne?
Regularne czyszczenie tapicerki to podstawowy warunek higieny i gwarancja zachowania estetycznego wyglądu mebli. Dotyczy to zwłaszcza domów, w których mieszkańcami są dzieci i zwierzęta, choć sam upływ czasu może odbijać się negatywnie na poszczególnych elementach wyposażenia wnętrz. Czy samodzielne pranie tapicerki meblowej jest skuteczne i kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, by przywrócić ulubionym meblom utracony blask?
Samodzielnie czy z pomocą – jak czyścić tapicerkę meblową?
Czyszczenie tapicerki meblowej warto zaplanować nie tylko wtedy, gdy na powierzchni ulubionej sofy czy kanapy pojawiają się nieestetyczne plamy. Kurz, roztocza czy resztki pokarmów nie są bowiem widoczne gołym okiem, a zaschnięte zabrudzenia, nawet te drobne, bardzo trudno usunąć.
W takich przypadkach niezbędne może okazać się profesjonalne wsparcie. Firmy, których specjalnością jest pranie tapicerki meblowej, zajmują się czyszczeniem nie tylko narożników, sof i kanap, ale również krzeseł, foteli, puf czy dywanów. To niezwykle skuteczny sposób, by pozbyć się zabrudzeń i przywrócić ulubionym meblom walory estetyczne. Nie warto jednak rezygnować również z samodzielnego czyszczenia, które – wykonywane regularnie – pozwoli dłużej cieszyć się stanem i wyglądem poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza.
Na co uważać, czyszcząc tapicerkę meblową na własną rękę?
Zabrudzenia tapicerki meblowej stanowią z reguły spore wyzwanie dla domowych środków czystości. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z ratowania ulubionych mebli, na których upływ czasu czy nieuwaga domowników odcisnęły już swoje piętno. Wprost przeciwnie! W galerii ukazującej zdjęcia przed i po praniu można obejrzeć bowiem imponujące efekty pracy, dzięki której meble odzyskują nienaganny wygląd. Ci, którzy chcą podjąć takie wzywanie samodzielnie, muszą jednak pamiętać o:
- zapoznaniu się z instrukcją producenta, dotyczącą możliwych metod prania tapicerki,
- przeprowadzeniu próby wybranych środków na niewidocznym fragmencie obicia,
- czyszczeniu plam w odpowiednim kierunku – od brzegów do środka, nigdy odwrotnie.
Czy domowe sposoby prania tapicerki są skuteczne?
Jak już zostało wspomniane, domowe sposoby czyszczenia tapicerki sprawdzą się w przypadku regularnego odświeżania. W ten sposób można usunąć mniejsze plamy, zwłaszcza te, które powstały stosunkowo niedawno.
Warto wiedzieć jednak, że takie działania niosą ze sobą również pewne ryzyko. Wynika ono przede wszystkim z możliwości zalania wnętrza mebla, co z kolei uruchomi procesy gnilne, stając się tym samym podłożem znacznie poważniejszych problemów. Dodatkowym wyzwaniem może być również dobranie środka czyszczącego tak, by nie spowodował on nieestetycznych przebarwień na powierzchni ulubionych mebli. To właśnie dlatego coraz więcej osób docenia wiedzę i doświadczenie fachowców, decydując się na profesjonalne czyszczenie tapicerki meblowej.
Czyszczenie tapicerki meblowej – jakie środki warto wykorzystać?
Mówiąc o samodzielnym czyszczeniu tapicerki meblowej, nie sposób pominąć roli sody, bo to właśnie ona najczęściej wybierana jest przez osoby, chcące pozbyć się uciążliwych zabrudzeń na własną rękę. Nic dziwnego, bowiem posiada ona właściwości, dzięki którym skutecznie neutralizuje kwasy oraz pochłania nieprzyjemne zapachy.
Wśród uniwersalnych środków czyszczących wymienia się również płyn do mycia naczyń i proszek do prania, a nawet ocet, który może sprawdzić się w przypadku zaschniętych plam. Niezależnie od preparatu, po który sięgniemy, konieczne będzie zachowanie szczególnej ostrożności, co uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami zalania lub odbarwienia tapicerki.
Czy profesjonalne czyszczenie mebli jest opłacalne?
Mogłoby się wydawać, że profesjonalne czyszczenie tapicerki meblowej wiąże się z dużymi kosztami. Nic bardziej mylnego! W zależności od miasta czy skali problemu, cennik usług waha się na ogół w granicach 80-150 zł za kanapę czy wieloosobowy narożnik, zaś czyszczenie foteli wypoczynkowych i krzeseł to znacznie mniejszy wydatek.
Co więcej, korzystając z usług profesjonalistów można liczyć na skuteczne usunięcie kurzu, roztoczy i alergenów, ale także zabrudzeń, plam i nieprzyjemnych zapachów, bez ryzyka zniszczenia delikatnych materiałów. To doskonała alternatywa dla samodzielnego czyszczenia, którego efekty nie zawsze przynoszą satysfakcjonujące rezultaty.
Sorry, the comment form is closed at this time.