Czy dąb nadaje się na stopnie schodów? - DomatPLUS
17302
post-template-default,single,single-post,postid-17302,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-37
 

Czy dąb nadaje się na stopnie schodów?

Czy dąb nadaje się na stopnie schodów?

Schody drewniane są piękne, trwałe i mogą wprowadzać ciepły nastrój. Starannie wykonane, pełnią w pomieszczeniu zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Schody wewnętrzne z drewna stanowią doskonałą alternatywę dla konstrukcji betonowych, oczywiście pod warunkiem, że są wykonane z odpowiedniego surowca. Dobrej jakości drewno, do tego solidnie zabezpieczone, może przetrwać w świetnym stanie wiele długich lat.

Drewno na schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne to konstrukcje przeznaczone do użytku codziennego, a co za tym idzie – narażone na szybsze zużycie. Szczególnie eksploatowaną częścią schodów są stopnie, dlatego powinny być wykonane z drewna twardego, o podwyższonej odporności na powstawanie odkształceń i zarysowań.

Teoretycznie schody można wykonać z każdego drewna, ale trzeba liczyć się z tym, że nie w każdym przypadku będzie to konstrukcja stabilna, bezpieczna i trwała. Dobry producent schodów w swoich projektach nigdy nie wykorzystuje drewna zbyt miękkiego i kruchego. Stawia wyłącznie na surowiec dobrej jakości i fachowe wykonanie każdego elementu konstrukcji. Świetny przykład takiego wysokojakościowego produktu stanowią schody zabiegowe CORK z dębowymi stopniami.

Dąb i inne gatunki drewna na schody

Stopnie schodów powinno się wykonywać z twardego drewna drzew liściastych, takich jak dąb, buk, orzech czy jesion. Mimo że schody wewnętrzne, w przeciwieństwie do konstrukcji montowanych na zewnątrz, nie są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, to jednak muszą mierzyć się z innymi zagrożeniami. Jeśli drewno nie będzie dostatecznie twarde, odkształci się pod wpływem intensywnego użytkowania i nacisku. Poza tym dużo łatwiej ulegnie uszkodzeniu, gdy przypadkiem spadnie na nie jakiś przedmiot.

Rodzime gatunki drzew liściastych mają mocną konkurencję w postaci drewna egzotycznego, które charakteryzuje się pięknym rysunkiem drewna i oryginalną kolorystyką. Do szczególnie popularnych należą takie gatunki, jak: jatoba, wenge, zebrano, mahoń, teak czy jesion skandynawski. Warto jednak pamiętać, że schody z drewnianymi stopniami z drewna egzotycznego, są znacznie droższe aniżeli schody z drewna rodzimego. Tymczasem dąb, również barwiony, to naprawdę solidny i atrakcyjny pod względem wizualnym surowiec na schody.

Schody z dębowymi stopniami – dlaczego warto?

Dąb to zawsze świetny wybór, jeśli schody mają być solidne i trwałe. Drewno dębowe charakteryzuje się najlepszymi parametrami dla schodów wewnętrznych w domach, mieszkaniach dwupoziomowych czy kameralnych pensjonatach. Dąb to niekwestionowany zwycięzca spośród rodzimych gatunków drzew, nie bez powodu uznawany za symbol długowieczności. Ceniony również ze względu na charakterystyczne usłojenie i kolor, który pasuje zarówno do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnych domów i mieszkań. Paradoksalnie dąb jest surowcem łatwym w obróbce, dzięki czemu umożliwia realizację najróżniejszych projektów na schody.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.