06 paź Jak działają opryski herbicydowe?
Herbicydy to substancje agrochemiczne, które służą do zabijania pewnych rodzajów roślin, zwłaszcza szkodliwych chwastów, które mogą pojawiać się dość licznie na polach roślin uprawnych.
Herbicydy działają na wiele różnych sposobów, ale aby były skuteczne, muszą być najpierw nałożone w postaci oprysku na roślinę, której chcemy się pozbyć. Można również niektóre herbicydy stosować doglebowo, skąd preparat wniknie w roślinę poprzez układ korzeni.
ZORRO 300 SL to herbicyd skutecznie zwalczający chwasty w rzepaku ozimym
Gdy herbicyd wniknie w tkanki rośliny, zwiąże się i zahamuje docelowy enzym, czyli katalizator białkowy, który wspomaga reakcję chemiczną w komórce. Może to spowodować bielenie liści na skutek uszkodzenia chlorofilu, jak również zahamować wzrost i rozwój chwastów, a tym samym ich zamieranie. Istnieje wiele rodzajów herbicydów, niektóre są selektywne, a inne nieselektywne. Herbicydy selektywne zazwyczaj zabijają głównie chwasty szerokolistne, ale nie trawy, i nie wpływają na zboża. Herbicydy nieselektywne wpływają na większość roślin, zarówno trawiastych, jak i szerokolistnych.
Oprócz zastosowania w rolnictwie, produkty agrochemii są również wykorzystywane w innych obszarach, przykładowo do usuwania chwastów przy drogach, które mogą zasłaniać widoczność, uszkadzać linie energetyczne, jak również do zwalczania chwastów, które mogą szpecić parki, ogrody, tereny miejskie czy boiska sportowe. Środki ochrony roślin stosuje się również w magazynach i przetwórstwie spożywczym, w ten sposób chroni się artykuły surowe i pakowane przed insektami i szkodnikami.
Do ochrony plonów rzepaku ozimego przed chwastami jesienią i wiosną stosuje się herbicyd zorro. Jest to herbicyd selektywny działający układowo, dostępny jest w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego w odpowiednich proporcjach zalecanych przez producenta. Oprysk tym herbicydem stosuje się nalistnie, ale substancje aktywne pobierane są również przez korzenie chwastów. Powoduje to zahamowanie wzrostu i deformację, a tym samym obumieranie roślin niepożądanych.
Sorry, the comment form is closed at this time.